Product Details
General Information
| Colour | Assorted |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery size(s) | AAA |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 24 pc(s) |
| Operating temperature (T-T) | -18 - 50 °C |
| Height | 44.5 mm |
| Diameter | 1.05 cm |
Product Information
| Brand | 2-Power |
| Type | Alkaline Batteries |
Description
Verbatim's AAA batteries are the smallest model in the Verbatim range. They are recommended for use in devices such as MP3 players, cameras and toys that require constant power for long periods of time.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: VM49505520 Stock Available
-
Product Code: VM49500964 Stock Available
-
Product Code: KF15036703 Stock Available
-
Product Code: EN059863387 Stock Available
-
Product Code: DW4014X11 Stock Available
-
Product Code: 2W030102594 Stock Available
-
Product Code: PI9465X63 Stock Available
-
Product Code: GL9774155 Stock Available
-
Product Code: SH3052X44 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Also Consider
-
Product Code: VM49505520 Stock Available
-
Product Code: VM49500964 Stock Available
-
Product Code: KF15036703 Stock Available
-
Product Code: EN059863387 Stock Available
-
Product Code: DW4014X11 Stock Available
-
Product Code: 2W030102594 Stock Available
-
Product Code: PI9465X63 Stock Available
-
Product Code: GL9774155 Stock Available
-
Product Code: SH3052X44 Stock Available