Product Details
General Information
| Colour | Assorted |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery size(s) | AAA |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity type | Premium |
| Product colour | Black, Red |
| Operating temperature (T-T) | -18 - 50 °C |
| Height | 44.5 mm |
| Diameter | 1.05 cm |
| Weight | 11 g |
| Package type | Blister |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 0023942495000 |
Product Information
| Brand | 2-Power |
| Type | Alkaline Batteries |
Description
Verbatim’s AAA batteries are the smallest model in the range. They are recommended for use in devices such as MP3 players, cameras and toys that require constant power for long periods of time.\n
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.