Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Mesh/Fabric |
| Chair Colour | Stevia Blue |
| Back Height | 450mm |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 450mm |
| Dimensions | 610x610x860mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 120kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 11.75kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Seat Depth | 480-520mm |
| Seat Width | 480mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Height | 430-530mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
Product Information
| Brand | Camden |
| Type | Office Chairs |
Description
The medium back chair has black mesh upholstery with a metal frame. This operator chair comes with fixed arms. Castors allow easy mobility within an office environment.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.