Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Material | Mesh/Fabric |
| Back Width | 450mm |
| Back Type | Medium |
| Back Height | 450mm |
| Chair Colour | Senna Yellow |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 610x610x860mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 120kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 480mm |
| Seat Height | 430-530mm |
| Seat Depth | 480-520mm |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 11.75kg |
Product Information
| Brand | Camden |
| Type | Office Chairs |
Description
The medium back chair has black mesh upholstery with a metal frame. This operator chair comes with fixed arms. Castors allow easy mobility within an office environment.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.