‹ Prev
Next ›
Dura With Arms Black Back Bespoke Colour Seat Stevia Blue
Non-Returnable
- Air-mesh fabric seat
- Durable curved nylon backrest
- Single lever lock and tilt mechanism
- Durable fixed nylon armrest
- Weight tilt tension control
- chrome gas lift and 5 star base
Select Product Options
Colour: Black
Seat Colour: Bespoke Stevia Blue
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Admiral Blue |
| Back Width | 485mm |
| Back Type | Medium |
| Back Height | 490mm |
| Back Colour | Black |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 640x600x920-990mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 12kg |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 410-480mm |
| Seat Depth | 485mm |
| Seat Colour | Admiral Blue |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
Product Information
| Brand | Dura |
| Type | Office Chairs |
Description
Modern materials and design make the Dura a favourite in the Dynamic range. A flexi nylon backrest makes for a different and refreshing experience. Seven different colours are available to allow many colour combinations. If that isn’t enough, the seat can also be upholstered for further bespoke customization. Folding armrests are also available for this durable and versatile chair.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.