‹ Prev
Next ›
Dura With Arms Blue Back Bespoke Colour Seat Stevia Blue
Non-Returnable
- Air-mesh fabric seat
- Durable curved nylon backrest
- Single lever lock and tilt mechanism
- Durable fixed nylon armrest
- Weight tilt tension control
- chrome gas lift and 5 star base
Select Product Options
Colour: Blue
Seat Colour: Bespoke Stevia Blue
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Back/Seat Action | Lock & Tilt |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 485mm |
| Back Colour | Stevia Blue |
| Back Height | 490mm |
| Chair Colour | Stevia Blue |
| Dimensions | 640x600x920-990mm |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 410-480mm |
| Seat Depth | 485mm |
| Seat Colour | Stevia Blue |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 12kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Dura |
| Type | Office Chairs |
Description
Modern materials and design make the Dura a favourite in the Dynamic range. A flexi nylon backrest makes for a different and refreshing experience. Seven different colours are available to allow many colour combinations. If that isn’t enough, the seat can also be upholstered for further bespoke customization. Folding armrests are also available for this durable and versatile chair.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.