‹ Prev
Next ›
Mave Task Operator Chair Black Mesh With Arms Bespoke Colour Seat Bergamot Cherry
Non-Returnable
- Full package budget operator task chair
- T-Bar arms included
- Stay-cool airmesh seat upholstery
- Large contoured fine mesh back
- One-touch lock and tilt action
- Waterfall seat design
Select Product Options
Colour: Bespoke Bergamot Cherry
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Mesh/Fabric |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 470mm |
| Back Height | 570mm |
| Chair Colour | Bergamot Cherry |
| Dimensions | 640x530x895-995mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 525mm |
| Seat Colour | Bergamot Cherry |
| Seat Height | 430-530mm |
| Seat Depth | 500mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 11.75kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Mave |
| Type | Office Chairs |
Description
Outstanding operator chair for office users demanding comfort, style and value. Multiple curvature seat and back supports. Tension adjustable tilt action adds comfort
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.