‹ Prev
Next ›
Mave Task Operator Chair Black Mesh With Arms Bespoke Colour Seat Myrrh Green
Non-Returnable
- Full package budget operator task chair
- T-Bar arms included
- Stay-cool airmesh seat upholstery
- Large contoured fine mesh back
- One-touch lock and tilt action
- Waterfall seat design
Select Product Options
Colour: Bespoke Myrrh Green
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Mesh/Fabric |
| Chair Colour | Lime |
| Back Height | 570mm |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 470mm |
| Dimensions | 640x530x895-995mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 11.75kg |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 430-530mm |
| Seat Depth | 500mm |
| Seat Colour | Myrrh Green |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 525mm |
Product Information
| Brand | Mave |
| Type | Office Chairs |
Description
Outstanding operator chair for office users demanding comfort, style and value. Multiple curvature seat and back supports. Tension adjustable tilt action adds comfort
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.