‹ Prev
Next ›
Portland II Mesh Back With Height Adjustable Arms Bespoke Colour Seat Senna Yellow
Non-Returnable
- High density soft moulded bespoke fabric seat
- Contoured mesh backrest
- Two lever infinite lock mechanism
- Backrest angle adjustment
- Weight tilt tension control
- Height adjustable lumbar support
- Height adjustable padded arms
- Removable arms
Select Product Options
Colour: Bespoke Senna Yellow
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Material | Mesh/Fabric |
| Chair Colour | Yellow |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 470mm |
| Back Height | 500mm |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Dimensions | 620x600x910mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 13kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Height | 440-540mm |
| Seat Width | 510mm |
| Seat Colour | Senna Yellow |
| Seat Depth | 480mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
Product Information
| Brand | Portland |
| Type | Office Chairs |
Description
The Portland 2 incorporates all the functionality of the popular Portland but also has the addition of an infinite locking mechanism.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.