‹ Prev
Next ›
Portland II Mesh Back With Height Adjustable Arms Bespoke Colour Seat Maringa Teal
Non-Returnable
- High density soft moulded bespoke fabric seat
- Contoured mesh backrest
- Two lever infinite lock mechanism
- Backrest angle adjustment
- Weight tilt tension control
- Height adjustable lumbar support
- Height adjustable padded arms
- Removable arms
Select Product Options
Colour: Bespoke Maringa Teal
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Mesh/Fabric |
| Chair Colour | Teal |
| Back Width | 470mm |
| Back Type | Medium |
| Back Height | 500mm |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Dimensions | 620x600x910mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 13kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Seat Width | 510mm |
| Seat Height | 440-540mm |
| Seat Colour | Maringa Teal |
| Seat Depth | 480mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Operator/Task Chairs |
Product Information
| Brand | Portland |
| Type | Office Chairs |
Description
The Portland 2 incorporates all the functionality of the popular Portland but also has the addition of an infinite locking mechanism.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.